#40: Ponděle
#40: PONDĚLE: DEN MEZI NEDĚLÍ A PONDĚLKEM
"Kdyby tak měl týden více hodin" říkají si více z nás a možná sis to řekl/řekla i ty. My jsme tvá přání vyslechli a přidali jsme ti celý osmý den (tedy, alespoň na papíře). Den mezi nedělí a pondělím. Není to jen skvělá slovenská hitovka ale i prostor, který ti možná dosud ve tvém plánování chyběl.
JAK SE TI DARIO MINULÝ TÝDEN V TĚCHTO OBLASTECH?
Začni jednoduše. V procentech vyjádři svou spokojenost s tím, jak se ti uplynulý týden dařilo v každé ze šesti oblastí. Ve věcech, které ti vyšly, se neboj pochlubit. Zašla jsem do fitka, navařil jsem si, zvládla jsem zkoušku, úspěšně jsem zvládl prezentaci projektu, podepsala jsem ten důležitý kontrakt, spal jsem pořádně každý den? I to jsou úspěchy, na které nechceš zapomenout. Zapiš si je.
MÍSTO PRO SEBEREFLEXII
Trochu sebereflexe neuškodí a proto si řekni, co ti nešlo a nefungující věci se neboj změnit. Namísto úkolů je toto něco obecného, týká se tvého celkového zaměření během uplynulého týdne. Polevil jsi? Nevadí, příští týden to můžeš napravit.
Jsou to věci, které chceš příští týden změnit a ve světle kterých si postavíš i týdenní (a také každodenní) tudoučko. Život přece není jen o nekonečném seznamu úkolů. Je důležité, aby ses každý týden stával/stávala právě tou osobou, kterou chceš být. Ponděle ti pomůže každý týden si ověřit, zda si jdeš za svými předsevzetím.
Tip od Timky, která používá Žurnál od první verze:
Je velmi užitečné v Pondelu se zaměřit jen na jednu-dvě věci, které chci zlepšit. Nelze vše dělat najednou, je to vyčerpávající. Doporučuji ti zaměřit se na to, co tě nejvíc z minulého týdne trápí. A rovnou si to přenes například na pondělí nebo úterý i jako úkol/otázku, umíš si tak zkontrolovat, že jsi na správné cestě ke zlepšení. Potom se za to další týden i pochval. :)
HRDINA MÁ PŘEHLED O NADCHÁZEJÍCÍCH UDÁLOSTECH
Týdenní přehled si vyplň podle sebe. Můžeš si do něj zaznačit důležité události z následujícího týdne. Nebo si tam napiš opakující se aktivity. A klidně obojí. Čekají tě mítinky, musíš stihnout termíny, potřebuješ předat prezentaci nebo jedeš na výlet? I tyto informace tam patří.
Náš tip: Přenes si zde důležité události z měsíčního přehledu, nezapomeň na narozeniny nejbližších kamarádů a zkombinuj také pozvánky na akce z Facebooku a Google Calendar.
Nezapomeň ani na chůvičku. Tam si napiš úkoly, které se neváží k jednotlivým dnům, nýbrž k celému týdnu. Zkus si je vybírat tak, aby ses každý týden popasoval s měsíční mordovačkou. Ze začátku to možná půjde obtížněji, ale časem se zlepšíš a bude to hračka. Nezapomínej ale, že všeho moc škodí a je třeba myslet i na odpočinek a relax. Doporučujeme se proto zaměřit na 5 nejdůležitějších úkolů následujícího týdne. K této dvoustraně se vracej vždy před plánováním jednotlivých dnů.
ONLINE A OFFLINE PLÁNOVÁNÍ: JAK ŘEŠÍ ŽURNÁLISTI SYNCHRONIZACI S ONLINE KALENDÁŘI
Žijeme v době digitální a proto se nikdo z nás nevyhne online kalendářům. „Pošlu ti meeting request v Outlooku“ nebo „Máš pozvánku na Gmaily“ slyšíme několikrát týdně. Je důležité, aby ses naučil/naučila fungovat jak v digitálu, tak v analogu.
Proto jednodušší než vysvětlit kolegům, že tobě více vyhovuje papírové plánování, bude v rámci Pondelu vždy sladit online kalendáře se Žurnálem. Například Ivan přejde na Facebooku všechny pozvánky, narozeniny a akce v okolí. Potom se podívá do Google kalendáře a nakonec ještě i do Outlooku. Zapíše si akce k jednotlivým dnům a objeví-li se během týdne něco nového, vždy si to do Žurnálu dopíše. Takto můžeš mít v Žurnálu 100% přehled i ty – a to vždy na týden dopředu.
Jak řešíš synchronizaci s online kalendáři ty? Máš lepší způsob? Poděl se o něj v diskusi pod článkem.